Certified 1040G7 x360, Core i7-10510U 10th Gen Laptop (16GB RAM, 512GB NVMe SSD), Touchscreen, IPS, 14″ (35.6 cm) FHD, Win 11, Silver, Ultra-Slim Convertible, Fingerprint Reader, HD Camera
Buy on Amazon India- RAM: 16GB
- Storage: 512GB SSD
- Display: 14" 1920x1080
- Weight: 3.968320716 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- Great value under ₹50,000
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
👎 Consider This
- Heavy at 3.968320716kg — less portable
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | Elitebook 1040G7 |
| Processor | (10th Gen) |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1080 |
| Weight | 3.968320716 kg |
| Price | ₹49,990 |