HP 15, AMD Ryzen 7 7735HS (16GB DDR5,512GB SSD) FHD, Anti-Glare, Micro-Edge, 15.6”/39.6cm, Win11, M365 Basic(1yr)* Office24, Silver, 1.59kg, fc1038AU, AMD Radeon FHD Camera w/Shutter, Backlit Laptop
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 7
- RAM: 16GB DDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: AMD Radeon 680M
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.59 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | fc1038AU |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | AMD Radeon 680M |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.59 kg |
| Battery | 41 Wh |
| Price | ₹66,990 |