HP 15, Intel Core Ultra 5 125H (16GB DDR5, 1TB SSD) FHD, IPS, 15.6”/39.6cm, Win11, M365 Basic(1yr)*Office24, Silver, 1.65kg, fd1354TU, Intel Arc Graphics, FHD Camera w/Shutter, AI Powered Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core Ultra 5
- RAM: 16GB DDR5
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.65 kg
- Battery: 6 hrs
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | fd1255TU |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.65 kg |
| Battery | 41 Wh |
| Battery Life | 6 hrs |
| Price | ₹75,990 |