HP Pavilion Plus AI Laptop, Intel Core Ultra 5 125H, 10-12 Tops, 16GB LPDDR5x, 512GB SSD, 14-inch(35.6cm) 300 nits, WQXGA, Intel Arc Graphics, 5MP IR Camera (Win 11, Office 21, Blue, 1.44kg) ew1082TU
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core Ultra 5
- RAM: 16GB LPDDR5X
- Storage: 512GB SSD
- Display: 14" 2560x1600
- Weight: 1.44 kg
- Battery: 12 hrs
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Sharp QHD/2K display
- Ultra-light — under 1.5 kg
- Exceptional 12+ hour battery
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | Pavilion Plus AI |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 14" 2560x1600 |
| Weight | 1.44 kg |
| Battery | 68 Wh |
| Battery Life | 12 hrs |
| Price | ₹91,699 |