HP Pavilion Plus, Intel Core i5-1335U-13th Gen Laptop, (16GB LPDDR5x,512GB SSD),IPS, 300 nits, 14”(35.6cm) 2K,Win 11, M365 Basic(1yr), Office Home 24, Silver,1.38kg, 5MP Camera w/Shutter, ew0107TU
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i5 13th Gen
- RAM: 16GB LPDDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 14" 1920x1200
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 3.0423792156 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Latest DDR5 memory
- Latest-gen Intel processor
👎 Consider This
- Heavy at 3.0423792156kg — less portable
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | Pavilion Plus |
| Processor | Intel Core i5 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1200 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.0423792156 kg |
| Battery | 68 Wh |
| Price | ₹61,990 |