HP Spectre x360, Intel Evo Core Ultra 7 155H, Built-in AI, 14-inch (35.6 cm), 2.8K OLED, 32GB LPDDR5x, 1TB SSD, 120 Hz IMAX, 9MP IR Camera w/Camera Shutter (Win 11, MSO, Blue, 1.34 kg), eu0556TU
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core Ultra 7
- RAM: 32GB LPDDR5
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 14"
- Weight: 2.9541943108 kg
- Battery: 12 hrs
Pros & Cons
👍 What We Like
- 32GB RAM — power user ready
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Exceptional 12+ hour battery
- Latest DDR5 memory
👎 Consider This
- Heavy at 2.9541943108kg — less portable
- No dedicated GPU — basic graphics only
- Premium pricing — over ₹1,00,000
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | Spectre x360 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| RAM | 32 GB LPDDR5 |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 14" |
| Weight | 2.9541943108 kg |
| Battery | 66 Wh |
| Battery Life | 12 hrs |
| Price | ₹165,946 |