HP Victus, AMD Ryzen 7 7445HS, 4GB RTX 2050, 16GB DDR5, 1TB SSD, FHD, 144Hz, 300 nits, IPS, 15.6”/39.6cm, Win11, M365* Office24, Blue, 2.3kg, fb3197AX, Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 7
- RAM: 16GB DDR5
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 2050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 2.29 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
👎 Consider This
- Weighs 2.29kg — not the lightest
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | Victus |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.29 kg |
| Price | ₹74,990 |