HP Smartchoice Victus, 13th Gen i7-13620H, 6GB RTX 4050, 16GB DDR4(Upgradeable) 512GB SSD, 144Hz, 300nits, FHD, 15.6”/39.6cm, Win11, M365* Office24, Mica Silver, 2.3kg, fa2100/03/04tx, Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i7 13th Gen
- RAM: 16GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 4050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 5.0485857998 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Latest-gen NVIDIA RTX graphics
👎 Consider This
- Heavy at 5.0485857998kg — less portable
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | Victus |
| Processor | Intel Core i7 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 5.0485857998 kg |
| Battery | 70 Wh |
| Price | ₹93,990 |