HP Smartchoice Victus, 13th Gen Intel Core i7-13620H, 8GB RTX 5050, 24GB DDR5(Upgradeable) 1TB SSD, 144Hz, FHD, 15.6”/39.6cm, Win11, M365* Office24, Mica Silver, 2.29kg, fa2309TX, RGB Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i7 13th Gen
- RAM: 24GB DDR5
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 5050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 2.29 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
👎 Consider This
- Weighs 2.29kg — not the lightest
- Premium pricing — over ₹1,00,000
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | Victus |
| Processor | Intel Core i7 (13th Gen) |
| RAM | 24 GB DDR5 |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.29 kg |
| Battery | 70 Wh |
| Price | ₹114,490 |