HP Smartchoice Victus, 13th Gen Intel Core i5-13420H, 4GB RTX 3050, 16GB DDR4(Upgradeable) 512GB SSD, 144Hz, 300nits, FHD, 15.6’’/39.6cm, Win11, Office24, Blue, 2.29kg, fa2190/fa2191tx Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i5 13th Gen
- RAM: 16GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 3050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 2.29 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Dedicated GPU for gaming/creative work
👎 Consider This
- Weighs 2.29kg — not the lightest
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | Victus |
| Processor | Intel Core i5 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.29 kg |
| Price | ₹68,599 |