HP Victus, AMD Ryzen 7 7445HS, 4GB RTX 2050, 16GB DDR5(Upgradeable) 512GB SSD, FHD, 144Hz, 300 nits, IPS, 15.6”, Win11, M365* Office24, Blue, 2.29kg, fb3189ax /3122/ 23ax Backlit, Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 7
- RAM: 16GB DDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 2050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 5.0485857998 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Dedicated GPU for gaming/creative work
👎 Consider This
- Heavy at 5.0485857998kg — less portable
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | Victus |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 5.0485857998 kg |
| Price | ₹65,990 |