Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 Intel Core Ultra 5 225H (16GB RAM/1TB SSD/14 (35.5cm)/WUXGA IPS/AI PC/Windows 11/Office Home 2024/Lenovo Digital Pen 2/1Yr ADP/Grey/1.6Kg), 83KR000HIN Convertible Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core Ultra 5
- RAM: 16GB LPDDR5X
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 14" 1920x1200
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.6 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | IdeaPad 5 2-in-1 |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1200 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.6 kg |
| Price | ₹92,888 |