Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 Convertible Laptop, Intel Core i7-13620H, 13th Gen, 16GB RAM, 512GB SSD, WUXGA OLED 400Nit, 14″/35.5cm, Windows 11, Office Home 2024, Grey, 1.5kg, 83KX004RIN, FPR, 1Yr ADP Free
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i7 13th Gen
- RAM: 16GB
- Storage: 512GB SSD
- Display: 14" 1920x1200
- GPU: Intel UHD Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.6 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Lightweight & portable
- High-performance processor
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | IdeaPad 5 2-in-1 |
| Processor | Intel Core i7 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1200 |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.6 kg |
| Battery | 57 Wh |
| Price | ₹90,000 |