Lenovo IdeaPad Flex 5 Ryzen 7 5700U 14″ (35.5cm) WUXGA+ IPS 2-in-1 Laptop (16GB/512GB SSD/Win 11/Office Home 2024/Backlit KB/Fingerprint/FHD Camera/Alexa/3 Month Game Pass/Grey/1.55Kg), 82R900HJIN
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 7
- RAM: 16GB
- Storage: 512GB SSD
- Display: 14" 1920x1200
- GPU: AMD Radeon Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.55 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Lightweight & portable
- High-performance processor
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | IdeaPad Flex 5 |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1200 |
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.55 kg |
| Price | ₹67,100 |