Lenovo IdeaPad Flex 5 AMD Ryzen 5 5625U (16GB RAM/512GB SSD/14 (35.5cm)/WUXGA IPS/Windows 11/Office Home 2024/Lenovo Digital Pen/1Yr ADP/Grey/1.5Kg), 82XX00G4IN Convertible Laptop
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 5
- RAM: 16GB LPDDR4X
- Storage: 512GB SSD
- Display: 14" 1920x1200
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.55 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | IdeaPad Flex 5 |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| RAM | 16 GB LPDDR4X |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1200 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.55 kg |
| Price | ₹68,200 |