Lenovo IdeaPad Slim 3, 13th Gen Intel Core i5 13420H, 24GB RAM, 1TB SSD, WUXGA IPS, 15.3″/38.8cm, Windows 11, Office Home 2024, Grey, 1.6Kg, Backlit Keyboard, 1Yr ADP Free, 83K100PLIN, Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i5 13th Gen
- RAM: 24GB DDR5
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 15.3" 1920x1200
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 3.5053499658 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Latest DDR5 memory
👎 Consider This
- Heavy at 3.5053499658kg — less portable
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | IdeaPad Slim 3 |
| Processor | Intel Core i5 (13th Gen) |
| RAM | 24 GB DDR5 |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 15.3" 1920x1200 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.5053499658 kg |
| Price | ₹75,990 |