Lenovo Legion 5 2025 AMD Ryzen 7 260 | NVIDIA RTX 5050 8GB (16GB RAM/1TB SSD/WUXGA IPS/165Hz/15(39.6cm)/Windows 11/Office 2024+AI Now/Black/2.5Kg), 83M00073IN AI Powered Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 7
- RAM: 32GB DDR5
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 16" 1920x1200
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 5050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 2.1 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 32GB RAM — power user ready
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
👎 Consider This
- Weighs 2.1kg — not the lightest
- Premium pricing — over ₹1,00,000
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Legion 5 2025 |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| RAM | 32 GB DDR5 |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 16" 1920x1200 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.1 kg |
| Price | ₹152,080 |