Lenovo LOQ, Intel Core i7 14th Gen-14700HX, RTX 5050-8GB, 16GB RAM, 1TB SSD, FHD, 83JE00U6IN, 15.6″/39.6cm, 144Hz, Windows 11, Office 2024, Grey, 2.4Kg, 3 Mon. Game Pass, 83JE00U6IN, AI Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i7 14th Gen
- RAM: 32GB DDR5
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 5050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 2.4 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 32GB RAM — power user ready
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
👎 Consider This
- Weighs 2.4kg — not the lightest
- Premium pricing — over ₹1,00,000
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | LOQ |
| Processor | Intel Core i7 (14th Gen) |
| RAM | 32 GB DDR5 |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.4 kg |
| Price | ₹126,559 |