Lenovo LOQ 2025, AMD Ryzen 7-250, RTX 5050-8GB, 24GB RAM, 1TB SSD, 440 AI Tops, FHD, 15.6″/39.6cm, 144Hz, Windows 11, Office 2024, Grey, 2.4Kg, 3 Mon. Game Pass, 83JG008NIN, AI Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 7
- RAM: 32GB DDR5
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 5050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 2.4 kg
- Battery: 6 hrs
Pros & Cons
👍 What We Like
- 32GB RAM — power user ready
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
👎 Consider This
- Weighs 2.4kg — not the lightest
- Premium pricing — over ₹1,00,000
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | LOQ 2025 |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| RAM | 32 GB DDR5 |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.4 kg |
| Battery | 60 Wh |
| Battery Life | 6 hrs |
| Price | ₹125,990 |