Lenovo LOQ AMD Ryzen 5 7235HS | NVIDIA RTX 3050A 4GB (12GB RAM/512GB SSD/144Hz Refresh Rate/15.6″ (39.6cm)/Windows 11/Office Home 2024/3 Mon. Game Pass/Grey/2.4Kg), 83JC00JXIN AI Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 5
- RAM: 32GB DDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 3050
- OS: Windows 11
- Weight: 2.38 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 32GB RAM — power user ready
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Dedicated GPU for gaming/creative work
👎 Consider This
- Weighs 2.38kg — not the lightest
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | LOQ AMD Ryzen |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| RAM | 32 GB DDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 2.38 kg |
| Price | ₹64,990 |