Lenovo ThinkBook 16 Intel Core 5 210H 14th Gen (16GB/512GB SSD/Win 11 Home/Fingerprint Reader) 16″ WUXGA IPS 300 Nits Antiglare Laptop/Aluminium Top/Arctic Grey/1Y Warranty/1.7Kg, 21SHA05BIG
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core 5 210H 14th Gen
- RAM: 16GB DDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 16" 1920x1200
- Weight: 1.7 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo Think |
| Processor | Intel Core 5 210H (14th Gen) |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 16" 1920x1200 |
| Weight | 1.7 kg |
| Price | ₹66,727 |