Lenovo Yoga 7 2-in-1 AMD Ryzen AI 7 350 (32GB RAM/1TB SSD/14 (35.5cm)/WUXGA OLED/50 Tops NPU/Copilot+ PC/Win 11/Office Home 2024+ Lenovo AI Now/Yoga Pen/Seashell/1.4Kg), 83JR009EIN Convertible Laptop
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen AI 7 350
- RAM: 32GB LPDDR5X
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 14" 1920x1200
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.38 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 32GB RAM — power user ready
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Ultra-light — under 1.5 kg
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
- Premium pricing — over ₹1,00,000
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Yoga 7 2-in-1 |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 350 |
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1200 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.38 kg |
| Price | ₹114,990 |