Lenovo Yoga 7 Intel Core Ultra 5 125H Built in-AI 14″(35.5cm) WUXGA OLED 400Nits 2-in-1 Laptop (16GB/1TB SSD/Win 11 Home/MSO 24/100% DCI-P3/Touch/Tidal Teal/1.49Kg), 83DJ00FVIN
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core Ultra 5
- RAM: 16GB
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 14" 1920x1200
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.49 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Ultra-light — under 1.5 kg
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Yoga 7 Intel |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1200 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.49 kg |
| Battery | 71 Wh |
| Price | ₹97,490 |