Lenovo Yoga Slim 7 Intel Core Ultra 7 155H 14″(35.5cm) WUXGA-OLED 400Nits Laptop (32GB RAM/1TB SSD/AI PC/2Wx4 Speakers/Windows 11/Office Home 2024/1Yr ADP Free/Grey/1.39Kg), 83CV00D3IN
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core Ultra 7
- RAM: 32GB
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 14" 1920x1200
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.39 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 32GB RAM — power user ready
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Ultra-light — under 1.5 kg
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
- Premium pricing — over ₹1,00,000
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Yoga Slim 7 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1200 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.39 kg |
| Price | ₹105,990 |