MSI Vector 16 HX AI,Intel Series 2 Core Ultra 7 255HX,41CM QHD+ 240Hz Gaming Laptop(32GB/1TB NVMe SSD/Windows 11 Home/GeForce RTX 5070 Ti,GDDR7 12GB/Cosmos Gray/2.7Kg), A2XWHG-227IN
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core Ultra 7 2th Gen
- RAM: 32GB DDR5
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 16.1" 2560x1600
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 5070
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 2.7 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 32GB RAM — power user ready
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Sharp QHD/2K display
👎 Consider This
- Heavy at 2.7kg — less portable
- Premium pricing — over ₹1,00,000
Full Specifications
| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | 9S7-15M352-227 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 (2th Gen) |
| RAM | 32 GB DDR5 |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 16.1" 2560x1600 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.7 kg |
| Price | ₹239,990 |