MSI Thin 15, Intel 13th Gen. i5-13420H, 40CM FHD 144Hz Gaming Laptop (16GB/1TB NVMe SSD/Windows 11 Home/NVIDIA GeForce RTX 3050, GDDR6 6GB/Cosmos Gray/1.86Kg) B13UDX-128IN
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i5 13th Gen
- RAM: 16GB DDR4
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 15.7" 1920x1080
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 3050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 4.1005980732 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
👎 Consider This
- Heavy at 4.1005980732kg — less portable
Full Specifications
| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | 9S7-16R831-128 |
| Processor | Intel Core i5 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 15.7" 1920x1080 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 4.1005980732 kg |
| Price | ₹70,999 |