MSI Thin A15, AMD 7th Gen. Ryzen 7 7735HS, 40CM FHD 144Hz Gaming Laptop (16GB/1TB NVMe SSD/Windows 11 Home/NVIDIA GeForce RTX 3050, GDDR6 4GB/Cosmos Gray/1.8Kg) B7UC-103IN
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 7 7735HS 7th Gen
- RAM: 16GB DDR5
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 15.7" 1920x1080
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 3050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.8 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
Full Specifications
| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | 9S7-16RK11-103 |
| Processor | AMD Ryzen 7 7735HS (7th Gen) |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 15.7" 1920x1080 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.8 kg |
| Price | ₹65,990 |