Samsung Galaxy Book2 NP550 Laptop, 39.6cm (15.6″) FHD Display, 12th Gen Intel Core i5 / 16GB DDR4 RAM / 512GB SSD/Win-11 Pro/ms-Office / 1.8kg / Graphite, (NP550XED-KA4IN)
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i5 12th Gen
- RAM: 16GB
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- Weight: 1.8 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model | Galaxy Book 2 NP550 |
| Processor | Intel Core i5 (12th Gen) |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| Weight | 1.8 kg |
| Price | ₹62,490 |